در هر دقیقه یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو افزوده می شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر در هر دقیقه یک نفر به لیست انتظار پیوند عضو در کشور افزوده می شود و روزانه ۷ الی ۸ نفر از این بیماران جان خود را از دست می دهند.

به گزارش وب دا، دکتر شاپور بدیعی در نشست با اعضای مدیریت فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه با بیان اینکه ۳۱ اردیبهشت سالروز پاسخ مثبت حضرت امام خمینی(ره) به استفتاء اهدا عضو از افراد مرگ مغزی است خاطر نشان کرد: این روز به عنوان یک افتخار در تاریخ تشیع به شمار می رود و این امر موجب شد در این سال ها جان هزاران بیمار در انتظار پیوند نجات پیدا کند.

وی با بیان اینکه پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی از سال ۱۳۸۰ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد کلید خورد و تا کنون این دانشگاه موفقیت های چشمگیری را در این زمینه کسب کرده است تصریح کرد: با تلاش تمامی اعضای تیم پیوند دانشگاه تا کنون ۹۸۶ عمل اهدای عضو در دانشگاه انجام شده است که موجب نجات و ادامه زندگی ۳ هزار و ۹۸۵ نفر شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در روند پیوند اعضا، اقدامات کمی و کیفی بسیار خوب و رو به رشدی  صورت گرفته است به گونه ای که در حال حاضر شاخص اهدا عضو (PMP) در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۱۹.۶ درصد است که نسبت به سال گذشته ۴ واحد رشد داشته است.

دکتر بدیعی با تاکید بر اینکه هر یک دهم رشد در شاخص اهدای عضو نیازمند تلاش شبانه روزی است خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۸۰ تنها چهار مورد پیوند عضو در دانشگاه  علوم پزشکی مشهد انجام شد و این در حالی است که در سال گذشته با وجود اینکه در ماه های انتهایی سال بحران کرونا به وقوع پیوست این آمار به ۱۲۵ مورد رسید.

وی تصریح کرد: در این مدت سه هزار و ۲۹۴ مورد پیوند کلیه،  ۳۵۲ مورد پیوند کبد، ۷۶ مورد پیوند قلب، شش مورد پیوند کبد و کلیه و ۸ مورد پیوند کلیه و پانکراس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در این مدت ۶۶۱بیماری که دچار سوختگی شدید شده بودند با پیوند پوست جانشان نجات یافت و ۸۷۰ نفر نیز با پیوند قرنیه بینایی خود را بازیافتند.

دکتر بدیعی افزود: همچنین در سال گذشته نخستین عمل پیوند کبد از دهنده زنده بر روی یک کودک خردسال با موفقیت انجام شد که گام مهمی در ارائه خدمت به بیماران به شمار می رود.