افزایش شاخص اهدای عضو (pmp) در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از افزایش شاخص اهدای عضو (pmp) در این دانشگاه از رقم ۱۶ به ۱۹ خبر داد و اظهار کرد: این امر نشان دهنده تلاش، هماهنگی و همکاری تمامی اعضای گروه پیوند دانشگاه است که به نتیجه رسیده است.

دکتر شاپور بدیعی در حاشیه نشست با مسئولان حوزه پیوند اعضای دانشگاه در گفتگو با وب دا با بیان اینکه در حال حاضر میانگین شاخص پیوند اعضا در کشور ۱۴.۳ است خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه به دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹ تمامی عمل های پیوند اعضا در ماه پایانی سال گذشته لغو شد اما دانشگاه علوم پزشکی مشهد رشد قابل توجهی در این زمینه داشته است.

وی با بیان اینکه  هنوز دانشگاه درگیر کنترل بیماری کووید-۱۹ است اما سیاست گذاری و ارائه خدمات به بیماران غیر کرونایی از مهمترین برنامه های این دانشگاه است خاطر نشان کرد: یکی از بخش های بسیار مهم، حوزه پیوند اعضاست که تا کنون اعضای فعال این گروه تلاش های زیادی را برای ارائه خدمت به بیماران در منطقه شرق کشور داشته اند و نباید بگذاریم مسئله کرونا، حوزه پیوند را تحت الشعاع قرار دهد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: بدین منظور قرار است شورای سیاست گذاری پیوند اعضا از هفته آینده در دانشگاه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به منظور تبیین سیاست های جدید و ارائه خدمات به بیماران این حوزه تشکیل شود.

دکتر بدیعی در خصوص روند خدمات رسانی به بیماران پیوند عضو نیز اظهار کرد: با تلاش مدیریت پیوند اعضای دانشگاه، تمامی بیماران پیوند عضو تحت غربالگری کووید-۱۹ قرار گرفتند و بیمارانی که مشکوک به بیماری بودند به سطوح مختلف برای درمان ارجاع شدند.

وی تاکید کرد: اقدامات موثر دانشگاه در این زمینه موجب شد که تا کنون بیماران پیوند عضو کمترین آسیب را از بیماری کووید-۱۹ داشته باشند.

مسئول مرکز فراهم آوری و پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در گفتگو با وب دا اظهار کرد: در سال گذشته ۱۲۵ عمل اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در مرکز دیالیز و پیوند اعضای منتصریه انجام شد.

دکتر ابراهیم خالقی خاطر نشان کرد: عمل های اهدای عضو موجب نجات و ادامه زندگی ۶۸۵ نفر از بیماران نیازمند به عضو شده است.